ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemieckie partie CDU i CSU pracują nad wspólnym stanowiskiem odnośnie celów klimatycznych
04.09.2019r. 11:35

Po wyborach regionalnych we wschodniej Saksonii i Brandenburgii partie CDU i CSU rozpoczęły intensywne prace nad propozycjami przywrócenia Niemiec na drogę do osiągnięcia celów klimatycznych. Planują one uzgodnić wspólne stanowisko przed negocjacjami z SPD - czytamy w BiznesAlert.pl.
CDU chce, aby "ochrona środowiska była opłacalna finansowo dla tych, którzy postępują zgodnie z tą zasadą, że ci, którzy oszczędzają emisje CO2, lepiej sobie radzą". Propozycje obejmują obniżenie opłaty za energię odnawialną, zwiększenie opłat za bilety lotnicze, wzmocnienie transportu publicznego i kolejowego transportu towarowego, wsparcie podatkowe na rzecz termomodernizacji budynków, zachęty podatkowe do tworzenia alternatyw niskoemisyjnych oraz finansowe wsparcie dla technologii i paliw niekopalnych.

Po latach boomu odnawialnych źródeł energii planowane Energiewende uległo spowolnieniu w ostatnich latach. Emisje gazów cieplarnianych pozostają zbyt wysokie, by osiągnąć cele klimatyczne, zwolniła ekspansja odnawialnych źródeł energii, a inicjowanie zmian w sektorach takich jak transport okazało się niezwykle trudne. W następstwie fal upałów i protestów klimatycznych rosnąca presja publiczna zmusiła kanclerz Merkel do powołania tzw. Gabinetu klimatycznego - grupy ministrów odpowiedzialnych za kluczowe dziedziny polityki klimatycznej - w celu podjęcia decyzji w sprawie niezbędnych przepisów w celu osiągnięcia celów klimatycznych na rok 2030. Organ ten obiecał ogłoszenie kluczowych decyzji 20 września.
Grupa parlamentarna CSU proponuje krajowy handel emisjami z górnym limitem cenowym. Podatek od emisji CO2 w sektorze transportu i budownictwa jest zresztą kluczowym zagadnieniem debaty w koalicji rządowej. Socjaldemokraci popierają podatek od CO2, ponieważ można go wprowadzić stosunkowo szybko - w przeciwieństwie do krajowego systemu handlu emisjami, postulowanego przez konserwatystów.

CSU z kolei odrzuca podatek od emisji CO2. Inne żądania tej partii obejmują wsparcie podatkowe na modernizację budynków, zmniejszenie opłaty za odnawialne źródła energii, rozbudowę infrastruktury kolejowej, zwiększenie premii dla nabywców samochodów elektrycznych, zwiększenie ulgi dla osób dojeżdżających do pracy, obniżenie podatku VAT od biletów kolejowych, a także obligacje klimatyczne z gwarantowanymi stopami procentowymi dla obywateli, którzy chcą zainwestować swoje pieniądze. Posłowie CSU twierdzą również, że odejście Niemiec od węgla może i powinno nastąpić szybciej niż do ustalonej daty 2038 roku, a wzrost mocy z gazu może to umożliwić - czytamy w BiznesAlert.pl.
Clean Energy Wire , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE