ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemiecki biznes przedstawia alternatywę dla podatku od emisji. Cenę CO2 określiłby rynek
12.07.2019r. 12:33

Po przedstawieniu przez niemiecką minister środowiska Svenję Schulze planu dotyczącego podatku od emisji CO2, przedstawiciele biznesu opublikowali raport ekspercki, w którym zaproponowali alternatywne rozwiązanie - informuje BiznesAlert.pl.
Pomysł polega na tym, że firmy musiałyby kupować prawa do emisji CO2. Z takim certyfikatem emisji mogłyby one zdecydować: emitować CO2 lub zainwestować w przyjazną środowisku alternatywę i sprzedać certyfikat. Tak więc cenę CO2 określiłby rynek, a nie państwo, jak w przypadku podatku od emisji CO2. - Byłby to rozsądny system. Ważne jest jednak, abyśmy określili granicę - ograniczając to, co nam zostało, aby naprawdę osiągnąć cel 1,5 stopnia - uważa Lukas Köhler, ekspert ds. klimatu FDP.

Zaletą handlu emisjami jest to, że państwo ustala stałą ilość uprawnień, więcej dwutlenku węgla nie może być wyemitowane. Liczba certyfikatów jest zmniejszana co roku. Od 2005 roku w Europie wprowadzono handel emisjami dla elektrowni i energochłonnego przemysłu - na przykład hut stali. Politycy tacy jak Lukas Köhler wzywają do włączenia sektorów transportu i ciepłownictwa do europejskiego handlu emisjami.

Jednak w przypadku sektorów potrzebne są różne ceny. W przypadku elektrowni nawet niska cena węgla ułatwi inwestowanie w zielone alternatywy. Jednak dla osób dojeżdżających do pracy lub właścicieli mieszkań alternatywy są znacznie droższe - na przykład samochód elektryczny lub nowe ogrzewanie. Tutaj cena CO2 musiałaby być znacznie wyższa. Minister środowiska Schulze z SPD jest krytyczna co do tego pomysłu: - Łatwo powiedzieć, że jest to cena, która bardzo szybko może być bardzo wysoka - każdy musiałby za to zapłacić, a nie każdy będzie w stanie to zrobić. Ja też chcę ochrony klimatu jest sukcesem i musimy zabrać jak najwięcej ludzi - przekonywała.
Dzięki podatkowi od emisji CO2 można z góry określić, jak powinna być cena. Firmy i konsumenci mogą się do niego dostosować. Dlatego Schulze proponuje podatek od emisji CO2 - z odszkodowaniem społecznym.

Inny problemem handlu emisjami jest to, że wszystkie kraje UE musiałyby zgodzić się na jego rozszerzenie. Jest to mało prawdopodobne, dlatego kanclerz Merkel zaproponowała: - I tak musielibyśmy wymyślić dodatkowy system, ponieważ wtedy nie będziemy mogli po prostu wprowadzić go do systemu europejskiego, jeśli nie ma decyzji całej Unii Europejskiej - mówiła cytowana przez BiznesAlert.pl kanclerz. Oznaczałoby to oddzielne certyfikaty tylko dla Niemiec.
BiznesAlert

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: zgryźliwy 14.07.2019r. 13:54
Przecież to żaden rynek, sytuacja do złudzenia będzie przypominać polskie zielone certyfikaty. W dalszym ciągu będzie limit narzucony przez Państwo, albo co gorsza UE, gdzie tu rynek ? To bijatyka w kolejce po kartki. Odchodząc od realnego socjalizmu wiedzieliśmy, że wystąpi szereg negatywnych zjawisk związanych z kapitalizmem, ale cieszyliśmy się, że zostanie zakończona ekonomia socjalistyczna, że przerwane zostanie błędne koło dotacji. Nie do takiej UE wstępowaliśmy. Może w zamian zaproponujmy komercjalizację OZE ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Piotr 15.07.2019r. 08:42
System handlu emisjami powinien zostać zamknięty. Można stworzyć wewnętrzne regulacje bardziej produktywne i mniej dotkliwe dla wielu branż objętych obecnym systemem.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: daw 15.07.2019r. 11:53
Taak ... tylko Ci co mieli zarobić ... nie zarobią :(
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Obrabowany przez nieRząd 15.07.2019r. 09:37
Hahahaha to jaka to zaleta, i jak to niby ma rynek regulować jak podaż ustalana jest przez państwo. Odpowiedzią na zaspokojenie popytu jest administracyjnie ustalany malejący trend podaży. Po co ta zabawa ustalić, cenę, ilość i po sprawie. Wszelkie udawane sposoby urynkowienia to tylko wzmacnianie nieefektywności wynikającej z konkurowania o reglamentowane dobra.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 15.07.2019r. 09:38
To już jest od dawna bo OZE bierze udział w aukcjach gdzie wygrywa tylko konkurencyjna cena.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE