ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Morawiecki: Polska jest za tym, by transformacja klimatyczna odbywała się sprawiedliwie
22.06.2019r. 09:00

Polska jest za tym, by transformacja klimatyczna odbywała się sprawiedliwie; Polska jest jednym z państw, które najbardziej znacząco redukują emisję CO2 i poprawiają jakość powietrza - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki.
Podczas porannej rozmowy w RMF FM szef rządu w kontekście zakończonego w piątek szczytu UE był pytany, dlaczego Polska hamuje "ambitną politykę klimatyczną Europy".

Morawiecki podkreślał, że Polska poprawia warunki klimatyczne, poprawia jakość powietrza. Wskazał jednocześnie, że przed rokiem Trybunał Sprawiedliwości UE "stwierdził, że nasi poprzednicy prawie nic nie robili w tym względzie, a my rzeczywiście wdrażamy ogromne programy: termomodernizację, która ma doprowadzić do zmniejszenia emisji, kogeneracyjne źródła, dodatkowo odnawialne źródła, wielkie farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim, która już planuje PGE" - wymieniał. Szef rządu dodał, że do strategii rząd wpisał też fotowoltaikę.

"W tym obszarze zmian klimatycznych Polska nie tylko nie ma sobie nic do zarzucenia, ale jak pan porówna sytuację dzisiaj do 30 lat temu, to jesteśmy jednym z państw, które najbardziej znacząco redukujących emisję CO2 i poprawiających jakość powietrza" - oświadczył Morawiecki.

Dopytywany, o zablokowanie zapisu dot. dojścia do neutralności klimatycznej do roku 2050, szef rządu wskazał, że Polska jest za tym, żeby "ta transformacja klimatyczna odbywała się sprawiedliwie".
"Ktoś kiedyś mógł się fantastycznie rozwinąć po II wojnie światowej nie mając w ogóle na uwadze względów klimatycznych. My dzisiaj jesteśmy państwem nie tak wysoko rozwiniętym jak Francja, która ma energetykę opartą na atomie czy bardzo bogate Niemcy albo Skandynawowie, którzy na Półwyspie Skandynawskim mają energetykę opartą na elektrowniach wodnych" - mówił.

"My dzisiaj potrzebujemy dobrego pakietu kompensacyjnego" - dodał premier.

Szef rządu podkreślał, że Polska rozpoczęła "w tym ogromnym obszarze gigantyczne zmiany proklimatyczne". "Będziemy robili wszystko też, żeby zapłacić za to jak najmniejszy rachunek w porównaniu do państw zachodniej Europy. To jest trochę tak jakby najbogatsi ludzie świata powiedzieli: +teraz podnosimy na bilety kolejowe o 500 proc.+, ponieważ oni i tak już latają samolotami" - powiedział premier.

Mówił też, że nie może tak być, żeby koszty zmian klimatycznych ponosili najbiedniejsi. "Ci, którzy się fantastycznie rozwinęli muszą ponosić największe koszty, a my jednocześnie wskazujemy na to, że jesteśmy tym państwem, które najwięcej zredukowało emisję CO2 od 1988 roku, o ponad 30 proc." - dodał szef rządu.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Zygmunt Parczewski 23.06.2019r. 17:13
Trudno się z Panem Premierem zgodzić w tej ocenie, gdyż: (a) smog w Polsce był i jest równie wielki, a tylko deklaracjami się go nie zlikwiduje; owszem działania są zapowiadane, ale efekty jak dotąd marne; (b) kwoty na termomodernizację - tą zwyczajną są zbliżone do tych, które wykładał BGK w Polsce (prawie) corocznie tj. 130 -170 mln zł) w okresie blisko 20 lat- do roku 2015; (c) efekty redukcji emisji CO2 w Polsce w stosunku do roku 1988 (roku maksymalnych emisji) są spore i dla roku 2017 wynoszą 71,3% emisji z 1988 r. To wystarcza do tego aby Polska zajmowała ok .8-9 miejsce pod względem skali redukcji emisji krajów UE. Ponadto dla pozostałych państw UE przyjąłem rok 1990 jako bazowy, który byłby znacznie mniej korzystny dla Polski. Zestawienie za Europejską Agencją Środowiskową, ale dane ze strony Eurostat wskazuje, że liderami skali redukcji są kolejno: Łotwa i Litwa (> 60% mniejsza emisja), Rumunia i Słowacja (> 40% redukcja), a następnie UK, Czechy i Dania i Węgry (~35% redukcji emisji CO2). Potem Polska z 29% redukcją. A zatem nasz kraj panie premierze nie jest już absolutnym liderem, tym bardziej, że od roku 2005 prawie nie obserwuje się redukcji emisji krajowej CO2 (minimum emisji w roku 2014). Oczywiście rozumiem Pana zastrzeżenie, ale szkoda, że istotnie niczego Polska sama nie była zdolna zaproponować. I to b.źle o nas świadczy - niestety.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ec 24.06.2019r. 14:18
Panie Zygmuncie,co do pktu a) protestuję. Dlaczego Pan włącza sprawę smogu do spraw redukcji CO2? To są zupełnie inne sprawy. Jak Pan porównał lata 9o-te odnośnie smogu z obecnymi czasami? W tamtych latach nie mierzono PM10, tym bardziej PM2,5, jak już to tylko pył ogółem. Brak stacji pomiarowych, inne pomiary itd uniemożliwia takie porównania. A zużycie węgla w gospodarce wskazuje, że smog musiał wówczas być 2 x większy. Co do punktu b) też protestuję. jeśli chce Pan uczciwie podejść proszę porównać "Czyste powietrze" z wydatkami z pierwszych 10 miesięcy działania początków ustawy TM. Być może będzie Pan miał rację co do krytyki "Czystego powietrza" za kilka lat. Oby nie. Na razie jest to najlepszy pomysł rządowy od 30-lat - realizacji nie mam prawa oceniać na razie. Do c) zgoda.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE