ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bloomberg: Polska może zrezygnować z przekazania darmowych uprawnień do emisji CO2 przemysłowi
06.06.2019r. 17:59

Polska może zrezygnować z przekazania darmowych uprawnień do emisji CO2 przemysłowi i zamiast tego je sprzedać, zwiększając w ten sposób przychody do budżetu - pisze agencja Bloomberg, na którą powołuje się BiznesAlert.pl. Według agencji celem jest realizacja obietnic socjalnych.
Zdaniem agencji Polska w 2021 roku prawdopodobnie zrezygnuje z wyłączeń z zasad rynku emisji w Unii Europejskiej, a przez to pozwoli producentom energii elektrycznej uzyskać bezpłatne uprawnienia. Rząd musi jeszcze zdecydować na jaki cel przeznaczyć minimum 270 milionów uprawnień, wartych około 6,5 miliarda euro, które miałyby być dostępne w latach 2021-2030. Darmowe uprawnienia obniżyłyby koszty emisji CO2 w przemyśle.

Polska w ubiegłym roku starała się o przyznanie spółkom energetycznym 31,9 mln uprawnień z systemu handlu emisjami Unii Europejskiej. Ich ceny wzrosły w ostatnich dwóch latach pięciokrotnie, do około 24 euro za tonę w związku z redukcją ilości uprawnień na rynku uzgodnioną przez kraje unijne.

Według informacji Bloomberga Polska będzie drugim krajem UE, który ogłosi w tym roku, że nie będzie korzystać z prawa do aukcji uprawnień dla firm w latach 2021-2030 zgodnie z zasadami EU ETS na następną dekadę. Czeski rząd zdecydował w maju, że sprzeda pozwolenia, aby zwiększyć wydatki na efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii.
Czechy chcą skorzystać z Funduszu Modernizacyjnego. Ma on wspierać 10 najbiedniejszych krajów UE: Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Węgry, Łotwę, Litwę, Polskę, Rumunię i Słowację. Zostanie do niego przekazane co najmniej 310 milionów uprawnień, których ilość można warunkowo zwiększyć o około 75 milionów. Pomoc nie będzie udzielana na projekty wykorzystujące paliwa kopalne. Polska chciała uwzględnić je przy finansowaniu, ale taki wyjątek uzyskały jedynie inwestycje w ciepło i kogenerację w sektorze komunalnym w Rumunii i Bułgarii.

Według agencji celem jest realizacja obietnic socjalnych przy jednoczesnym ograniczeniu wzrostu deficytu budżetowego.
Bloomberg , BiznesAlert

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: sarkazm 06.06.2019r. 21:59
To zarżną przemysł ciężki i chemiczny .... ale na socjal dla masy społecznych pasożytów być musi.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE