ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Angela Merkel zapowiada zmiany w polityce klimatycznej Niemiec
05.06.2019r. 17:36

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała poważne zmiany w polityce klimatycznej swojego rządu. Miałyby one nastąpić już nadchodzącej jesieni - dowiedział się dziennik "Bild" w środę. To reakcja na słaby wynik chadeckich partii w wyborach europejskich.
Chadecki blok CDU/CSU uzyskał w wyborach do Parlamentu Europejskiego 26 maja najgorszy wynik w historii w ogólnokrajowych wyborach. Zieloni, odwrotnie - zanotowali najlepszy rezultat. Politycy CDU/CSU naciskają na szefową rządu, żeby jak najszybciej dokonała zwrotu w polityce klimatycznej i nie pozwoliła na odpływ wyborców do Zielonych.

Poważne zmiany mają nastąpić już jesienią - dowiedział się dziennik "Bild". "Koniec z dyrdymałami" - miała oświadczyć Merkel na posiedzeniu frakcji CDU/CSU w Bundestagu we wtorek i zapowiedziała "przełomowe" kroki w ochronie klimatu. Jednocześnie zaapelowała do zebranych posłów, żeby "do tego czasu trzymali nerwy na wodzy" i zaczekali na publikację dwóch rządowych ekspertyz, na podstawie których szefowa rządu zamierza działać.

Merkel nie ujawniła, czego dokładnie mają dotyczyć ekspertyzy, ani co konkretnie zamierza przedsięwziąć, żeby skończyć z "dyrdymałami". Pewnych rozwiązań można się jednak domyślać - krążą one już w przestrzeni publicznej i stanowiskach politycznych. We wtorek podczas konferencji chadeckich szefów frakcji z landtagów, Bundestagu i niemieckiej grupy w Europejskiej Partii Ludowej został przyjęty 12-punktowy plan na rzecz ochrony klimatu.
Postuluje on m.in. opodatkowanie paliwa lotniczego, dotacje na ocieplanie budynków, realizację planu wyjścia z węgla, walkę z jednorazowymi opakowaniami i rozbudowę systemu zwrotów opakowań oraz rozszerzenie tych rozwiązań na poziom europejski.

Prawdopodobne jest też zaangażowanie się niemieckiego rządu w forsowanie pomysłu opodatkowania emisji CO2. Zdaniem ekspertów z Instytutu Badań nad Klimatem w Poczdamie (PIK) obecny system handlu certyfikatami emisji nie odpowiada na wyzwania czasów, a może nawet przyczyniać się do wzrostu emisji CO2 na poziomie europejskim. Wyjście Niemiec z węgla będzie oznaczało spadek popytu na certyfikaty na terytorium RFN, spadek ich ceny, ale jednocześnie wzrost popytu na prąd. Kraje takie jak Polska będą zatem kupować tanie certyfikaty i produkować u siebie prąd z węgla dla Niemiec. W efekcie emisje wzrosną - przekonują eksperci w artykule dla specjalistycznego pisma "et". Rozwiązaniem - ich zdaniem - byłoby wprowadzenie opłat za emisje na poziomie europejskim. Wśród autorów tekstu jest Ottmar Edenhofer, doradzający rządowi w sprawach ekonomicznych związanych z ochroną klimatu.

Z badań przeprowadzonych przez instytut YouGov wynika, że dla 51 proc. Niemców w wieku 18-24 lat najważniejszym problem w skali europejskiej jest ochrona klimatu. Ten temat był także najważniejszy dla ogółu głosujących w wyborach do PE przy podejmowaniu decyzji wyborczej. Zadeklarowało tak 48 proc. badanych.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: realista 06.06.2019r. 08:05
"Wyjście Niemiec z węgla będzie oznaczało spadek popytu na certyfikaty na terytorium RFN, spadek ich ceny, ale... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 06.06.2019r. 11:13
Najlepiej opodatkować cały świat. Wszak zamknięcie Nowej Huty nie oznacza końca emisji CO2, tylko jej przeniesienie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE