ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Główny Instytut Górnictwa w międzynarodowym projekcie m.in. wychwytywania CO2
15.05.2019r. 07:45

Naukowcy z 10 europejskich krajów wspólnie zbadają możliwości upowszechnienia technologii wychwytywania, wykorzystania i składowania CO2 w ramach projektu Strategy CCUS. Polskim partnerem w tym przedsięwzięciu jest Główny Instytut Górnictwa w Katowicach.
Celem projektu, koordynowanego przez francuską służbę geologiczną, jest wsparcie wybranych europejskich regionów w rozwoju niskowęglowej energii i przemysłu. W Polsce za taki region uznano Górny Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie, w tym tereny przemysłowe Katowic, Rybnika i Będzina.

Jak wyjaśniła rzeczniczka Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach dr Sylwia Jarosławska-Sobór, w ramach projektu w siedmiu europejskich krajach: Hiszpanii, Francji, Grecji, Portugalii, Chorwacji, Rumunii i Polsce, odpowiedzialnych w sumie za 45 proc. europejskich emisji CO2 z sektorów przemysłowych i energetycznych, wybrano regiony, gdzie znajdują się elementy uznane za pomocne w rozwoju technologii CCUS (z ang. carbon capture, utilisation and storage).

"Elementy sprzyjające CCUS to m.in. istnienie w danym regionie klastrów przemysłowych, możliwości magazynowania i wykorzystania CO2 oraz potencjał produkcji i wykorzystania wodoru" - wyjaśniła rzeczniczka GIG. Górny Śląsk spełnia te warunki.

W projekcie badawczym, finansowanym głównie z unijnego programu badań i innowacji "Horyzont 2020", uczestniczy 17 partnerów z 10 europejskich krajów: Francji, Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Polski, Niemiec i Norwegii.

Przedstawiciele GIG podkreślają, że procesy wychwytywania, wykorzystania i składowania dwutlenku węgla zaliczane są do kluczowych rozwiązań dla działań na rzecz klimatu. W 2017 r. Międzynarodowa Agencja Energetyczna ostrzegła w swoim raporcie, że technologie CCUS nie rozwijają się wystarczająco szybko, aby osiągnąć cele redukcji emisji określone w paryskim porozumieniu klimatycznym.

"Celem projektu Strategy CCUS jest sprostanie temu wyzwaniu w ośmiu regionach uznanych za obiecujące dla CCUS, poprzez opracowanie lokalnych planów rozwoju i modeli biznesowych dostosowanych do potrzeb przemysłu" - powiedziała dr Sylwia Jarosławska-Sobór.
Stworzone plany obejmą również korytarze transportu dwutlenku węgla między lokalnymi klastrami przemysłowymi CCUS oraz połączenie ze stosowną infrastrukturą w rejonie Morza Północnego, w celu zmniejszenia kosztów i stworzenia ogólnoeuropejskiej infrastruktury służącej technologiom magazynowania i wykorzystania CO2.

W ramach przedsięwzięcia mają powstać plany wykonalności projektów dla wybranych regionów, uwzględniające aspekty techniczne, ekonomiczne i społeczne. Natomiast kraje graniczące z Morzem Północnym omawiają plany rozwoju CCUS i geologicznego składowania CO2 w morzu.

"Istnieje pilna potrzeba, aby reszta Europy zaangażowała się w planowanie strategiczne rozwoju CCUS, dając pierwszeństwo lokalnym rozwiązaniom, wyprzedzającym szersze europejskie systemy połączeń" - wskazują realizatorzy międzynarodowego projektu.

Technologia wychwytywania, wykorzystania i składowania dwutlenku węgla (CCUS) polega na wychwytywaniu tego gazu z dużych źródeł przemysłowych oraz jego trwałym składowaniu w podziemnych strukturach, albo wykorzystaniu go poprzez konwersję do użytecznych produktów, z równoczesnym ograniczeniem emisji z sektorów przemysłowych i energetycznych.

"CCUS jest dojrzałą opcją technologiczną, możliwą do szybkiego wdrożenia, umożliwiającą redukcję emisji gazów cieplarnianych, do której narody zobowiązały się w porozumieniu paryskim" - wskazują pomysłodawcy europejskiego przedsięwzięcia Strategy CCUS (ang. Strategic planning of Regions and Territories in Europe for low-carbon energy and industry through CCUS Coordination and Support Action).

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE