ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes Taurona: niektóre unijne mechanizmy utrudniają transformację energetyczną
13.05.2019r. 05:51

Transformacja polskiej energetyki jest nieunikniona, ocenił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes Taurona Polska Energia Filip Grzegorczyk, zwracając jednocześnie uwagę, że niektóre funkcjonujące w UE mechanizmy tę transformację utrudniają.
Prezes Grzegorczyk zwrócił uwagę, że przez ostanie trzydzieści lat polska energetyka, która była oparta całkowicie na węglu, zrobiła ogromy postęp ograniczając znacznie udział tego paliwa w miksie energetyczny. Jak podkreślił, Polska jako członek UE, musi podążać za europejskimi trendami regulacyjnymi, ale Unia powinna brać pod uwagę polską specyfikę i wspierać nasz kraj w transformacji energetyki.

Rozmówca "Rz" zwrócił jednocześnie uwagę, że niektóre z funkcjonujących w UE mechanizmów utrudniają transformację naszej energetyki. Prezes wskazał na EU ETS (europejski rynek handlu uprawnieniami do emisji CO2). W jego ocenie, w efekcie funkcjonowania tego mechanizm ceny są dużej mierze sztucznie kreowane, a ich obecny wysoki poziom ogranicza firmom środki, które mogły zainwestować w rozwój energetyki odnawialnej.
Prezes Taurona odpowiadając na pytanie o przyszłość polskiej energetyki podkreślił, że wobec rosnącego zapotrzebowanie na energię, zyskiwać będą na znaczeniu źródła nisko i zeroemisyjne, a także magazyny energii oraz energetyka prosumencka. Natomiast udział energii wytwarzanej z węgla będzie malał w miksie energetycznym.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE