ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

"Rz": rosnących cen energii nie da się zatrzymać
15.04.2019r. 06:37

Na temat rosnących cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla - pisze "Rzeczpospolita". Jak podkreśla dziennik, konsekwencją tych wzrostów będę wyższe ceny energii elektrycznej w Polsce.
W ubiegłym tygodniu ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla (EUA) znalazły się na poziomie nienotowanym od ponad 10 lat, przekraczając znacznie 27 euro. Od poniedziałku do czwartku jednostki EUA zyskały na wartości ponad 3 euro, a piątek ich ceny nieco spadły.

Jak mówi cytowany przez "Rz" Tomasz Bujacza z firmy Vertis, sytuacja na rynku uprawnień do emisji CO2 to miedzy innymi efekt tego, że na koniec kwietnia przypada termin rozliczenia emisji za ubiegły rok, a część instalacji nie pokryła jeszcze w pełni deficytów za ten okres i są teraz aktywne. Jednocześnie analityk zwraca uwagę, że nie bez wpływu na sytuację pozostaje fakt, ze wiele firm także na bieżąco zabezpiecza emisję z roku 2019.

Natomiast analityk Santandera BM Paweł Puchalski zwraca również uwagę na kwestie brexitu. Jak tłumaczy w dzienniku, rynek oczekiwał brexitu, a wraz z nim wyprzedawania brytyjskich uprawnień do emisji CO2, a oddalenie tej wizji skutkuje wzrostem popytu i notowań CO2.

Analitycy Societe Generale wśród czynników wpływających na wzrost cen uprawnień do emisji wymieniają jeszcze, rosnące w ostatnim czasie ceny gazu, który jest alternatywnym dla węgla paliwem do produkcji energii elektrycznej.
"Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że rosnące ceny uprawnień do emisji CO2, w przypadku polskiej energetyki opartej na węglu będą prowadziły do wzrostu cen energii. Jak odnotowuje dziennik, w piątek na TGE energia w kontrakcie z dostawą w na przyszły rok kosztowała 268,28 zł/MWh podczas gdy na początku miesiąca 257,39 zł/MWh, co oznacza wzrost o ponad 4 proc. W porównaniu do cen sprzed roku cena na tym kontrakcie wzrosła o ok. 32 proc.

Cytowany przez "Rz" Bartłomiej Kubicki z Société Générale odnotowuje, że od początku kwietnia hurtowa cena energii wzrosła o ponad 10 zł za MWh. W jego ocenie w takiej sytuacji, jeśli dojdzie do odmrożenia cen zablokowanych obecnie ustawą cenach energii, to w przyszłym roku z pewnością konsumenci będą musieli przygotować się na duży wzrost rachunków.

Jak pisze dziennik, eksperci szacują, że gospodarstwa domowe za energię mogą płacić w przyszłym roku nawet o 30-50 proc. więcej niż obecnie.

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Socyal 15.04.2019r. 08:05
Ja tam żadnej obniżki od podwyżki nie widziałem i coraz bardziej zaczynam wątpić czy zobaczę. Ministra od Rozwoju... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 16-04-2019r. 11:41 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: bdft real 15.04.2019r. 10:31
To oczywiste i jasne jak słońce na niebie od 10 lat ,że energia elektryczna z węgla będzie drożała i to tak mocno aż... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE