ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W chinach 4,8 mln domów przeszło na ogrzewanie gazowe i elektryczne
11.03.2019r. 11:06

W ramach kampanii zastępowania pieców węglowych czystszymi alternatywami w 2018 roku 4,8 mln domów przeszło na ogrzewanie gazowe i elektryczne - poinformował w poniedziałek minister środowiska ChRL Li Ganjie w kuluarach trwającej w Pekinie sesji parlamentu.
Li zaznaczył, że kampania przechodzenia z pieców węglowych na gazowe i elektryczne została w ubiegłym roku rozszerzona na 35 miast, w porównaniu z 12 miastami, które obejmowała w roku poprzednim.

Dawniej każdego roku w zimowym okresie grzewczym w Chinach palono ok. 400 mln ton węgla - podała agencja Reutera. Zastąpienie węgla czystszymi paliwami zostało uznane za jeden z kluczowych elementów "wojny z zanieczyszczeniem", prowadzonej przez władze od 2014 roku.

Program wymiany ogrzewania na niskoemisyjne napotkał zimą problemy w związku z niedoborami gazu ziemnego, ale mimo to w 4,8 mln domów udało się zastąpić piece węglowe elektrycznymi lub gazowymi - powiedział Li, dodając, że w 2017 roku liczba ta wynosiła 4 mln.

Minister środowiska dodał, że w elektrowniach węglowych zapewniających 80 proc. mocy z tego typu źródeł w Chinach, wdrożono już technologie mocno obniżające emisje. Przestrzegł jednak przy tym, że prowadzona przez Chiny walka z zanieczyszczeniem powietrza staje się coraz trudniejsza.
"W rzeczywistości presja jest ogromna i ciężko jest być optymistą w sprawie trendów (...) Kroki, które mogły być łatwo poczynione, zostały już w większości podjęte, a to, co trzeba zrobić w dalszej kolejności, jest znacznie trudniejsze" - powiedział dziennikarzom Li.

Choć w ubiegłym roku Chiny obniżyły udział węgla w miksie energetycznym do 59 proc., w porównaniu z 68,5 proc. w roku 2012, wciąż jest on zbyt duży - ocenił minister. Dodał, że w dalszym ciągu występują regionalne różnice w podejściu do ochrony środowiska.

W ubiegłym tygodniu chińskie władze ogłosiły, że tej zimy, trzeci rok z rzędu, będą obowiązywały specjalne ograniczenia emisji zanieczyszczeń. Premier ChRL Li Keqiang powiedział niedawno w parlamencie, że w 2019 roku Pekin zamierza w dalszym ciągu zacieśniać kontrolę ekologiczną.

Agencja Reutera obliczyła na podstawie oficjalnych danych, że zanieczyszczenie powietrza w 39 dużych miastach północnych Chin wzrosło w styczniu br. w porównaniu ze styczniem 2018 roku. Średnie stężenie groźnych dla zdrowia drobnych cząstek zawieszonych w powietrzu, określane jako wskaźnik PM2,5, zwiększyło się w tym okresie o 16 proc. do 114 mikrogramów na metr sześcienny - podał Reuters.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE