ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemiecki bank Berenberg prognozuje niedobór uprawnień do emisji CO2 na rynku
06.03.2019r. 09:05

Ceny emisji dwutlenku węgla w handlu emisjami gwałtownie wzrosną - przewiduje Berenberg Bank z siedzibą w Hamburgu. Na tej podstawie bank przyjmuje nową wycenę rynkową. Aby uzyskać realny wpływ na środowisko, uprawnienia do emisji CO2 z systemu handlu emisjami Unii Eurpejskiej (EU ETS) muszą być droższe, ponieważ ceny poniżej 27 euro za tonę, co podkreślają analitycy, "nie dadzą znaczącej redukcji CO2" - czytamy w BiznesAlert.pl.
Rynek uprawnień do emisji w Unii Europejskiej działa od 2005 roku. Od tego czasu około 12 tysięcy emitentów (jak elektrownie, rafinerie i huty) w Unii i niektórych krajach europejskich musi posiadać dokument upoważniający do emisji każdej tony CO2. Papiery te są przedmiotem obrotu, co powoduje zmienną cenę rynkową. Ostatnio wynosiła ona od 20 do 22 euro za tonę, ale w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wzrosła ona dwukrotnie.

Bank Berenberg zwraca uwagę, że w związku tzw. rezerwą stabilizacyjną na rynku może pojawić się niedobór uprawnień, co spowoduje również zmianę tempa odejścia od węgla. Prognozy baku wskazują, że w ciągu roku cena uprawnień do emisji CO2 musi wzrosnąć. Berenberg Bank wcześniej prognozował, że w tym roku wyniesie ona 45 euro za tonę. Według najnowszych analiz, w nadchodzącym roku można spodziewać się wzrostu do 65 euro, a możliwe jest nawet 107 euro za tonę.
Wzrost cen emisji miałby przełożenie na dalsze podwyżki cen energii w Polsce, a co za tym idzie, wzrost kosztów mechanizmów kompensujących je z budżetu - czytamy w BiznesAlert.pl. Warto jednak zwrócić uwagę, że prognozy cen uprawnień do emisji CO2 analityków Berenberg Bank zwykle są mocno przewartościowane.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: realista 06.03.2019r. 11:24
Brzmi prawie jak Grupa Bilderberg :p
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE