ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MPiT: część przychodów ze sprzedaży uprawnień do emisji na rekompensaty przemysłowi energochłonnemu
29.10.2018r. 08:28

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przeznaczy część przychodów ze sprzedaży uprawnień do emisji na rekompensaty przemysłowi energochłonnemu - podano w wykazie prac legislacyjnych. Rekompensaty obejmą ok. 300 podmiotów.
"Prawo Unii Europejskiej pozwala przeznaczyć część środków, uzyskanych przez państwa członkowskie w związku ze sprzedażą uprawnień do emisji, na rekompensaty dla przemysłu. Celem takiego systemu jest zrekompensowanie kosztów ponoszonych przez przemysły energochłonne, wynikających z uwzględnienia w cenie energii faktu zakupu uprawnień do emisji przez przedsiębiorstwa energetyczne. Rekompensaty mają na celu ograniczenie wpływu przenoszenia kosztów uprawnień do emisji gazów cieplarnianych zakupionych przez producentów energii na jej odbiorców" - napisano.

Jak podano, celem projektowanej ustawy jest coroczne przyznawanie rekompensat przemysłom energochłonnym (ok. 300 podmiotów) ze względu na wzrost cen energii, wynikający z rosnących kosztów uprawnień do emisji.

"Środki finansowe przeznaczone na wypłatę rekompensat za dany rok kalendarzowy stanowią nie więcej niż 25 proc. przychodów ze sprzedaży uprawnień do emisji w drodze aukcji w roku poprzedzającym rok, za który przyznawane są rekompensaty. W przypadku, gdy wartość wniosków o rekompensaty przewyższa pulę dostępnych środków, kwota rekompensaty pomniejszana jest proporcjonalnie dla wszystkich instalacji uprawnionych do rekompensat" - napisano.
Polska w tym roku planuje sprzedać nieco ponad 78 mln jednostek EUA. Na przeprowadzanych w tym roku aukcjach nasz kraj sprzedał już prawie 67,4 mln uprawnień za łączną kwotę ponad 1 mld euro.

Na ostatniej aukcji w dniu 24 października 2018 roku sprzedano uprawnienia warte 67 747 700 euro.
Zobacz także:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE