ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Solidarność: dyrektywa ETS to kolejny etap eliminacji węgla z gospodarki
16.02.2018r. 10:23

Przyjęta przez Parlament Europejski dyrektywa ETS ws. unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 to kolejny etap eliminacji węgla z gospodarki - ocenia zespół Komisji Krajowej NSZZ Solidarność ds. polityki klimatycznej. Związkowcy chcą spotkać się w tej sprawie z premierem.
W liście wysłanym do premiera Mateusza Morawieckiego przedstawiciele związkowego zespołu ds. polityki klimatycznej wskazują, że przyjęta przez Parlament Europejski dyrektywa ETS jest elementem "zaostrzenia szkodliwej dla polskiej gospodarki unijnej polityki klimatyczno-energetycznej".

Według związkowców dyrektywa jest "potężnym zagrożenie dla polskiego sektora energetycznego oraz przemysłu energochłonnego i wpisuje się w katastrofalny dla Polski scenariusz całkowitej dekarbonizacji naszej gospodarki".

Jednym z głównych założeń dyrektywy jest zwiększenie od 2020 r. tempa redukcji uprawnień do emisji CO2, które trafiają na rynek w ramach systemu handlu emisjami. W ocenie przedstawicieli "S" doprowadzi to do wzrostu ceny tych uprawnień.

"Dla Polski oznacza to stopniową eliminację energetyki opartej na węglu, wzrost cen energii zarówno dla przedsiębiorstw, jak i odbiorców indywidualnych oraz ucieczkę branż energochłonnych do krajów spoza Unii Europejskiej, gdzie nie obowiązuje restrykcyjna polityka klimatyczno-energetyczna" - czytamy w piśmie, podpisanym szefa śląsko-dąbrowskiej "S" Dominika Kolorza, przewodniczącego górniczej "S" Jarosława Grzesika oraz szefa Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki związku, Kazimierza Grajcarka.
Instrumentem mającym zniwelować koszty reformy systemu ETS biedniejszym krajom UE jest tzw. Fundusz Modernizacyjny. W ramach funduszu państwa te otrzymają dodatkową pulę pozwoleń na emisję, co ma przełożyć się na miliardy złotych na inwestycje w modernizację energetyki. "Jednakże w dyrektywie wprost zapisano, że z tego wsparcia wykluczone będą jakiekolwiek inwestycje w energetykę węglową oraz kogenerację energii elektrycznej i cieplnej z węgla" - ubolewają związkowcy.

W liście do premiera przedstawiciele górniczej i śląsko-dąbrowskiej "S" wskazali, że po przyjęciu przez Parlament Europejski dyrektywy ETS polski rząd dysponuje bardzo niewielką liczbą instrumentów pozwalających choć częściowo zniwelować jej negatywne skutki dla gospodarki.

W ocenie przedstawicieli zespołu ds. polityki klimatycznej jednym z priorytetowych działań rządzących w tym zakresie powinno być wdrożenie systemu wsparcia dla przemysłu energochłonnego na wzór rozwiązań funkcjonujących w zachodnich krajach UE. Pakiet postulowanych działań legislacyjnych w tym zakresie został już opracowany przez organizacje pracodawców i związki zawodowe w ramach Rady Dialogu Społecznego i przekazany rządowi w formie rekomendacji dwa lata temu.

Członkowie związkowego zespołu ds. polityki klimatycznej przestrzegają, że jeśli rozwiązania zawarte w uchwale strony pracodawców i związków zawodowych Rady Dialogu Społecznego nie zostaną wdrożone, już za kilka lat - według działaczy "S" - "branże energochłonne, a w szczególności przemysł hutniczy funkcjonujący w naszym kraju czeka częściowa lub całkowita likwidacja".

KOMENTARZE ( 7 )


Autor: algaz 16.02.2018r. 11:44
System wsparcia (finansowy) dla przemysłu energochłonnego w krajach starej UE jest mitem.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Gecko 16.02.2018r. 13:09
6 lutego PiS głosowało w Brukseli ZA eliminacją węgla dzięki reformie ETS, strona 8-9, uchwała ETS sprawozdawcy Julie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Andre 16.02.2018r. 13:09
I słusznie, trzeba chronić życie i zdrowie ludzi!
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 16-02-2018r. 16:37 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Igor 16.02.2018r. 16:07
kupujcie gaz do elektrowni z Rosji, z USA i od Arabów!
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 19-02-2018r. 16:53 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Fert 18.02.2018r. 20:27
Węgiel natychmiast powinien być zakazany do spalania. Wreszcie prof Zębala nazywa rzeczy po imieniu. Arsen z spalania... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE