ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Francja. Emisja gazów cieplarnianych wzrosła w 2016 roku, a miała spadać
23.01.2018r. 22:42

Francja, która za cel postawiła sobie zredukowanie emisji gazów cieplarnianych o trzy czwarte do 2050 roku, po raz pierwszy nie zrealizowała rocznego planu - pisze we wtorek dziennik "Le Monde". W 2016 roku emisje wzrosły i przekroczyły limit o ponad 3 proc.
"To zły sygnał ze strony kraju, który chętnie podaje się za wzór do naśladowania w walce ze zmianami klimatycznymi" - komentuje "Le Monde".

Z liczb przedstawionych przez ministerstwo środowiska wynika, że w 2016 roku poziom emisji był we Francji wyższy niż w 2015 roku i wyniósł 463 mln ton dwutlenku węgla (CO2). To o 3,6 proc. więcej, niż przewidywał rządowy plan zakładający spadek emisji. W 2015 roku plan został jeszcze wykonany, ale "bez zapasu" - poinformował francuski minister środowiska Nicolas Hulot.

W świetle tych wyników "Francja nie może patrzeć z wyższością na resztę świata" - powiedział minister Hulot. Wezwał do intensywniejszych działań na rzecz ograniczania emisji.
Za przekroczenie przez Francję limitów odpowiada, według Hulot, niska cena ropy, która zachęca ludzi i firmy do częstszego korzystania z aut, a także wyłączenia niektórych elektrowni jądrowych, które przełożyły się na intensywniejszą pracę źródeł wytwórczych opalanych węglem i gazem. W ostatnich latach transport odpowiadał średnio za 29 proc. emisji we Francji, rolnictwo za 20 proc., a sektor mieszkaniowy za 19 proc.

To pierwszy przypadek niewypełnienia przez Francję celów zapisanych w Narodowym Planie Redukcji Emisji (SNBC), przyjętym pod koniec 2015 roku. Wskazuje on górne limity emisji dla poszczególnych sektorów gospodarki, tak by w 2050 roku łączny ich poziom stanowił tylko jedną czwartą tego, ile kraj emitował w 2013 roku.

Komisja Europejska podaje, że głównym źródłem wzmocnienia efektu cieplarnianego jest dwutlenek węgla (CO2). W skali świata odpowiada on za ponad 60 proc. tego zjawiska, a w krajach uprzemysłowionych jest to ponad 80 proc. wszystkich gazów cieplarnianych.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE