ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

20 proc. więcej drzew w miastach podwoiłoby pozytywny efekt zieleni
18.01.2018r. 22:01

Posadzenie 20 proc. więcej drzew na terenie megamiast podwoiłoby pozytywny efekt związany z obecnością lasów na ich obszarze - donoszą badacze na łamach "Ecological Modelling". Korzyści dotyczą m.in. oczyszczania powietrza czy pochłaniania dwutlenku węgla.
Międzynarodowy zespół naukowców przyjrzał się zieleni miejskiej w tzw. megamiastach (miejscowościach, których populacja wynosi co najmniej 10 mln osób) na pięciu kontynentach - począwszy od nowojorskiego Central Parku, przez St. James Park w Londynie po Bosque de Chapultepec w mieście Meksyk.

Naukowcy ustalili, że średnio miejskie lasy zajmują obecnie ok. 20 proc. powierzchni obszaru megamiast. Z najnowszych analiz wynika jednak, że dodatkowe 20 proc. mogłoby zdecydowanie poprawić warunki życia ludzi w związku z polepszeniem warunków środowiska.
"Dzięki uprawie drzew w obrębie miasta, jego mieszkańcy i odwiedzający mają bezpośrednie zyski" - uważa główny autor publikacji, dr Theodore Endreny. Wśród nich są: ochrona przez palącym słońcem, jak i zimowymi wiatrami, pochłanianie dwutlenku węgla, usuwanie z powietrza szkodliwych dla człowieka pyłów zawieszonych. Gdyby powierzchnia drzewostanu zwiększyła się o 20 proc. - te zyski podwoiłyby się - uważają naukowcy. Jednocześnie ustalono, że w analizowanych miastach możliwe jest znalezienie miejsca dla zwiększenia drzewostanu o taki odsetek.

Autorzy badań uważają, że planiści miejscy, mieszkańcy i inni zainteresowani powinni zwracać większą uwagę na utrzymywanie naturalnych zasobów w miastach i sadzić więcej drzew. Podczas wcześniejszych badań zespół dr Endreny'ego wycenił "usługi" świadczone przez miejski drzewostan na rzecz oczyszczania powietrza, zmniejszania emisji węgla czy też obniżania kosztów energii potrzebnej do ogrzewania i schładzania budynków na sumę ponad 500 mln dolarów rocznie.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE