ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tchórzewski: propozycja PE ws. OZE i efektywności trudne do spełnienia dla Polski
18.01.2018r. 11:58

Zaproponowane przez Parlament Europejski nowe cele OZE i efektywności na 2030 r. dla Polski są trudne do spełnienia, "wręcz prawie niemożliwe" - ocenił minister energii Krzysztof Tchórzewski. W środę PE opowiedział się za podniesieniem celów w dyrektywach.
W przegłosowanym stanowisku wobec dyrektywy o odnawialnych źródłach energii Parlament Europejski opowiedział się za celem na poziomie 35 proc. udziału OZE w końcowym zużyciu energii brutto. Cel poprawy efektywności energetycznej w tzw. dyrektywie efektywnościowej wyznaczono na 35 proc. W obydwu przypadkach wyznaczone mają zostać orientacyjne cele dla poszczególnych państw.

"Dla Polski to będzie dużo trudniejsze wyzwanie, trudne do spełnienia, patrząc w perspektywie roku 2030. Wręcz prawie niemożliwe" - ocenił w czwartek wyniki głosowania minister energii Krzysztof Tchórzewski. Zaznaczył jednocześnie, że "decyzja PE nie przesądza, jaki będzie ostateczny kształt". "Wraz z innymi państwami będziemy brać się z tym za bary" - dodał.
Przegłosowanie przez europarlament stanowiska w sprawie dyrektyw otwiera drogę do negocjacji w tzw. trilogach - między PE, Radą UE i Komisją Europejską. Dopiero porozumienie na tym poziomie przyniesie ostateczny kształt przepisów. Rozmowy mają się zacząć w lutym.

Poparte przez PE zapisy dotyczące OZE i efektywności są wyższe od uzgodnionych w grudniu ubiegłego roku przez przedstawicieli rządów w Radzie UE. Tamto stanowisko przewiduje udział OZE na poziomie 27 proc., a poprawy efektywności - 30 proc.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: vsd 18.01.2018r. 17:19
Panie Ministrze należy w pierwszej kolejność zwolnić ręczne sterowanie rynkiem dla obrony za wszelka cenę węgla - to... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 19.01.2018r. 10:04
Panie Ministrze, niech Pan zwolni hamulec ręczny i nożny , którymi ze wszystkich sił blokuje Pan rozwój OZE i pozwoli... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE