ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

UE zabezpiecza EU ETS przed skutkami brexitu
04.12.2017r. 08:44

Państwa unijne zatwierdziły 22 listopada poprawkę do rozporządzenia EU ETS, czyli systemu handlu emisjami. Ma ona na celu wdrożenie również środków zaradczych w celu ochrony tego narzędzia przed negatywnymi skutkami wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - czytamy w BiznesAlert.pl.
Bez podjęcia jakichkolwiek działań, w najgorszym scenariuszu, rynek byłby zagrożony zalewem pozwoleń wydanych lub sprzedanych przedsiębiorstwom przez rząd brytyjski, podczas gdy zobowiązania tego kraju wygasłyby.

Uprawnienia są sprzedawane na aukcjach przez cały rok, a darmowe pozwolenia wydawane i przekazywane emitentom zwykle około lutego każdego roku. Komisja Europejska, organ regulacyjny UE, pierwotnie zaproponowała oznakowanie i ograniczenie uprawnień w Zjednoczonym Królestwie od początku 2018 r. Środek zaradczy przewidywał, że przedsiębiorstwa z systemu handlu uprawnieniami do emisji nie będą mogły korzystać z takich zezwoleń, jeśli Wielka Brytania wypadnie z systemu handlu emisjami.

Zgodnie z kompromisowym rozporządzeniem zatwierdzonym przez państwa członkowskie podstawowym scenariuszem pozostaje dopuszczenie oznakowania dla ograniczonego użycia, ale Wielka Brytania ma możliwość uniknięcia tego rozwiązania, jeśli prawo UE nie przestanie w niej obowiązywać do 30 kwietnia 2019 r., lub jeśli "wystarczająco zapewni", że przekazanie zezwoleń nastąpi nie później niż 15 marca 2019 r.
Wielka Brytania poinformowała państwa członkowskie o zamiarze przyjęcia ustawy do końca 2017 r., w którym termin rozliczenia emisji z 2018 r. zostanie przesunięty do czasu wycofania się Zjednoczonego Królestwa z UE. W przypadku takiego rozwiązania, uprawnienia wydane przez Zjednoczone Królestwo na 2018 r. nie będą oznaczone i zostaną zaakceptowane do dalszego obrotu.

- Projekt kompromisu prawdopodobnie da pewność obrotu uprawnieniami w perspektywie krótkoterminowej, opóźni on jedynie rozwianie wątpliwości dotyczących tego, czy Zjednoczone Królestwo pozostanie w EU ETS, a jeśli nie, w jaki sposób wyjście tego kraju z systemu będzie się odbywać - powiedział Stuart Evans z firmy konsultingowej Vivid Economics. - Utrata dostępu do systemu EU ETS może kosztować rząd brytyjski i firmy 800 milionów funtów rocznie do 2030 r. z powodu utraconych dochodów z handlu emisjami, dlatego tak ważne jest, aby ustalenia długoterminowe zostały uregulowane tak szybko, jak to możliwe - powiedział cytowany przez BiznesAlert.pl Evans.


BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE