ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rada Europejska wyraziła zgodę na włączenie Szwajcarii do unijnego systemu handlu emisjami CO2
14.11.2017r. 09:18

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, negocjacje między Unią Europejską i rządem Szwajcarii są prowadzone od roku 2010. Teraz UE rozpoczęła rozmowy na temat połączenia systemów handlu emisjami CO2 również z Kalifornią i Chinami.
Unijny system ETS (Emission Trading Scheme), funkcjonujący od roku 2005, to podstawowe narzędzie Unii Europejskiej w obszarze polityki klimatycznej, które obciążając emisję CO2 wynikającą z produkcji energii, ma skłaniać kraje UE do przechodzenia na niskoemisyjne technologie.

Rada Europejska podkreśla, że włączeniu Szwajcarii do ETS sprzyja zbieżność szwajcarskiego systemu handlu emisjami z systemem unijnym. Oba systemy posiadają podobną strukturę, a także oba mają obowiązywać do roku 2020 (w ubiegłym tygodniu Rada Europejska i Parlament Europejski uzgodniły zasady funkcjonowania ETS w nowej odsłonie, po roku 2020)

- Połączenie obu systemów wzmocni ich funkcjonowanie, zwiększając cenę praw do emisji i tworząc międzynarodowy rynek carbon - zapewnia w komunikacie Rada Europejska.

Sprawa włączenia Szwajcarii do ETS trafi teraz do Parlamentu Europejskiego, którego zgoda jest potrzebna, aby do skutku doszła ratyfikacja międzynarodowej umowy. Podobną ratyfikację musi przeprowadzić strona szwajcarska.

Oba systemy ETS zostaną formalnie połączone od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym nastąpiła wymiana dokumentów ratyfikacyjnych.
Bezprecedensowym wydarzeniem w historii walki z globalnym ociepleniem może być natomiast połączenie unijnego systemu handlu emisjami CO2 z systemami wdrożonymi przez Kalifornię i Chiny.

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele UE rozmawiali o tym z gubernatorem Kalifornii Jerrym Brownem. Amerykański stan łączy już zresztą swój system handlu emisjami CO2 z systemem wdrożonym przez kanadyjskie prowincje Ontario i Quebec.

Wcześniej UE prowadziła rozmowy na temat połączenia systemów handlu emisjami CO2 z Australią. Te negocjacje utknęły jednak w martwym punkcie.

Unia Europejska sygnalizuje ponadto rozmowy o wspólnym systemie ETS z Chinami, które po zawarciu Porozumienia Paryskiego są coraz aktywniejsze na arenie międzynarodowej jeśli chodzi o politykę klimatyczną i które zapowiedziały wdrożenie własnego ETS.

W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski oraz Rada Europejska uzgodniły założenia reformy systemu ETS, która ma wejść w życie po roku 2020, wspierając realizację unijnych celów klimatycznych na rok 2030.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE