ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Francja i Niemcy: reforma ETS do listopada
06.09.2017r. 09:13

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, ministerstwo środowiska Francji poinformowało po spotkaniu z przedstawicielami rządu Niemiec, że oba kraje wypracują mechanizmy mające służyć reformie unijnego rynku handlu emisjami CO2 i wdrożą wspólne mechanizmy wsparcia energetyki odnawialnej.
Francja i Niemcy chcą implementacji mechanizmów zwiększających efektywność unijnego handlu emisjami CO2, który - zdaniem krytyków tego systemu - nie napędza w wystarczającym stopniu inwestycji w niskoemisyjne technologie. Powód to m.in. utrzymująca się na rynku carbon niska cena uprawnień do emisji CO2, która nie zachęca w wystarczającym stopniu do ograniczania emisji i inwestowania w czyste technologie.

Od kryzysu finansowego z lat 2008-2007 ceny praw do emisji CO2 spadły z około 30 euro do ok. 5-6 euro za tonę.

Pałac Elizejski poinformował, że będzie dążyć razem z Berlinem do wypracowania i zatwierdzenia unijnej reformy handlu emisjami CO2 do listopada br. - przed zaplanowanym wówczas szczytem klimatycznym w Bonn. Pierwszym celem ma być wypracowanie wspólnego stanowiska Unii Europejskiej w zakresie reformy systemu emisji w sektorach non-ETS.

System ETS obejmuje około 11 tys. europejskich elektrowni oraz energochłonnych przedsiębiorstw, nakładając na nie dodatkowe koszty wynikające z emisji CO2. Unijny system handlu uprawnieniami do emisji jest kluczowym elementem polityki Unii Europejskiej na rzecz walki ze zmianą klimatu oraz jej podstawowym narzędziem służącym do zmniejszania emisji gazów cieplarnianych.

System polega na wprowadzeniu limitu łącznych emisji niektórych gazów cieplarnianych emitowanych przez instalacje objęte mechanizmem ETS.
W ramach wyznaczonego pułapu firmy otrzymują lub kupują uprawnienia do emisji, którymi mogą handlować zgodnie ze swoimi potrzebami. Mogą też kupować ograniczone ilości międzynarodowych jednostek emisji pochodzących z projektów mających na celu ograniczenie zużycia energii na całym świecie. Ograniczenie całkowitej liczby dostępnych uprawnień do emisji gwarantuje, że osiągają one pewną rynkową wartość - obecnie wynoszącą niewiele ponad 5 euro w przeliczeniu na tonę emisji CO2.

Co roku każde przedsiębiorstwo musi umorzyć liczbę przydziałów wystarczającą na pokrycie jego całkowitych emisji. W przeciwnym wypadku nakładane są kary. Jeżeli przedsiębiorstwo zmniejszy swoje emisje, może zatrzymać dodatkowe uprawnienia w celu pokrycia swoich potrzeb w przyszłości albo sprzedania ich innemu przedsiębiorstwu, któremu tych uprawnień zabrakło.

Jednocześnie Paryż zaznaczył, że będzie pracować nad wdrożeniem ze stroną niemiecką wspólnych aukcji dla odnawialnych źródeł energii. Do organizacji transgranicznych aukcji dla OZE między sąsiadującymi ze sobą krajami UE zobowiązuje unijna dyrektywa o odnawialnych źródłach energii.

Jak na razie takie pilotażowe aukcje wdrożyli razem tylko Niemcy i Duńczycy.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE