ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

E3G ostrzega przed skutkami brexitu dla energetyki i redukcji zanieczyszczeń
05.09.2017r. 05:49

Jak poinformował BiznesAlert.pl, eksperci brytyjskiego think tanku E3G ostrzegają, że niepowodzenie negocjacji ws. Brexitu może spowodować poważne problemy dotyczące Europejskiego Systemu Handlu Emisjami oraz spełnienia postanowień związanych z ochroną klimatu. W artykule dla portalu Euractiv opisują, jakie skutki dla energetyki i redukcji zanieczyszczeń może mieć "twarde" wyjście Wielkiej Brytanii z UE.
Według autorów tekstu wiele wskazuje na to, że toczący się proces może się opóźnić lub zakończyć się całkowitym niepowodzeniem. "Powód jest prosty - Wielka Brytania to podzielony kraj bez jasnego pomysłu, czego właściwie chce. Będzie to miało negatywny wpływ na wiele obszarów, w tym na politykę energetyczną i klimatyczną" - oceniają eksperci.

Autorzy zwracają uwagę na podziały zarówno w wśród rządzących Konserwatystów, jak i opozycyjnej Partii Pracy. Ich zdaniem może to spowodować, że proces negocjacyjny będzie nieefektywny, a pozostałe państwa członkowskie będą obserwować nieporadność Brytyjczyków z poczuciem schadenfreude.

Eksperci E3G obawiają się, że niepowodzenie rozmów i wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez odpowiedniej umowy o współpracy może uniemożliwić sprawne funkcjonowanie unijnego systemu handle uprawnieniami do emisji oraz spowodować konieczność prowadzenia kosztownych procesów prawnych. Zdaniem autorów komentarza w połączeniu z wycofaniem się Stanów Zjednoczonych z Porozumień Klimatycznych może postawić to pod znakiem zapytania realizację założonych w tym dokumencie celów.
Wielka Brytania potrzebuje inwestycji w infrastrukturę energetyczną. Koszty są szacowane na ok. 275 mld funtów do 2021 roku. Jak podaje E3G, obecnie ok. 40 proc. inwestycji w brytyjską energetykę pochodzi z zagranicy. "Twardy" Brexit bez podpisania porozumienia o współpracy może spowodować, że inwestorzy nie będą chcieli wydawać swoich pieniędzy na Wyspach.

"W interesie państw UE27 jest znalezienie rozwiązań do współpracy, które pozwolą utrzymać cele w energetyce i ochronie klimatu. Nie jest to akt dobroci względem Wielkiej Brytanii, lecz racjonalna odpowiedź na wewnętrzne zagrożenie, przed którym stoi Unia" - piszą cytowani przez BiznesAlert.pl autorzy.
BiznesAlert

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Stach44 05.09.2017r. 11:50
Część odpowiedzialności za Brexit spoczywa na poczynaniach urzędników UE, podobnych do arogancji w stosunku do Polski
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE