ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rozwijanie małej kogeneracji może pomóc w zbilansowaniu systemu
19.07.2017r. 05:45

Konieczność zamknięcia bloków energetycznych o łącznej mocy 12-15 GW może sprawić, że w 2022 roku mogą się pojawić problemy ze zbilansowaniem systemu elektroenergetycznego - oceniają eksperci i wskazują na inwestycje w kogenerację, jako jeden ze sposobów rozwiązania problemów niedoborów mocy.
Eksperci wskazują, że wyzwaniem na kolejne lata będzie konieczność zamknięcia bloków energetycznych o mocy 12-15 GW, głównie ze względu na potrzebę dostosowań do unijnych regulacji środowiskowych. Poza tym, ponad 60 proc. elektrowni ma 30 lat i więcej. Biorąc więc pod uwagę przewidywany wzrost zapotrzebowania na moc nawet do 33 GW do 2030 r, pierwsze luki w dostawach energii w polskim systemie mogą zaistnieć w 2022 roku.

Według prof. Władysław Mielczarskiego jednym ze sposobów na zbilansowanie systemu jest rozwijanie małej kogeneracji.

"W Polsce jest kilkanaście tysięcy starych ciepłowni na węgiel, często w małych miejscowościach. Warto zrobić z nich elektrociepłownie" - powiedział.
Na kogenerację wskazuje też Sławomir Żygowski z GE Power, który zwraca uwagę, że wzrastające udziały kogeneracji w procesie produkcji energii do 25 proc. oznaczałyby zmniejszenie emisji CO2 o 15-26 mln ton rocznie.

Prof. Mielczarski zwrócił uwagę, że 55 proc. krajowego majątku wytwórczego ma ponad 30 lat, a 20 proc. między 21 a 30 lat. "Nie można tych bloków wiecznie remontować. Trzeba je zamienić na nowe, bardziej elastyczne" - powiedział.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że wyliczenia wskazują, iż pełna modernizacja działających elektrowni węglowych w oparciu o najnowsze technologie dałaby efekt spadku emisji CO2 o 11 proc. Przyznaje on, że zdecydowanie lepszy efekt jeśli chodzi o redukcję emisji CO2 przyniosłaby budowa elektrowni jądrowej, ale jak podkreśla koszty takiej inwestycji nie byłyby akceptowalne przez społeczeństwo. Według niego budowa bloków jądrowych byłaby opłacalna przy cenie uprawnień do emisji CO2 na poziomie 80-100 euro, podczas gdy obecnie ceny oscylują wokół 5 euro. Jeśli chodzi o bloki gazowe, to według przedstawionych przez prof. Mielczarskiego danych inwestycje w tego typu źródła, przy obecnych cenach gazu, będą miały sens przy cenie za uprawnienie do emisji CO2 na poziomie 15 euro.

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Energetyk 50 19.07.2017r. 07:39
Zdecydowanie popieram kogenerację.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 19-07-2017r. 10:29 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zygmunt Parczewski 19.07.2017r. 09:39
Nowe wraca w formie małych EC. Oczywiście to cieszy bardzo każdego rozsądnie myślącego energetyka, finansistę i... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pesel 19.07.2017r. 17:51
Oprócz małej kogeneracji, osiedlowej, jest jeszcze potencjalnie mikrokogeneracje "budynkowa". Ta mikro to... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE