ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Przed szczytem klimatycznym Komitet Regionów apeluje o silną politykę spójności
04.07.2017r. 16:02

Polityka spójności UE po 2020 roku musi mieć tę samą proporcję finansową, jaką ma obecnie - podkreślił w Tallinie przewodniczący Komitetu Regionów UE Markku Markkula.
W poniedziałek w stolicy Estonii odbyła się pierwsza oficjalna konferencja w ramach prezydencji tego kraju w Radzie UE, dotycząca inwestowania przez samorządy w szeroko rozumianą ochronę środowiska. Odniesiono się m.in. do regulacji z tzw. pakietu zimowego KE, który za pomocą modernizacji ma przyspieszyć przechodzenie europejskiej gospodarki na czystą energię. Pakiet dotyczy wszystkich sektorów związanych z energią, m.in. innowacji, budownictwa, przemysłu i transportu.

Konferencję współorganizował Komitet Regionów UE - unijny organ doradczy, w którym zasiadają przedstawiciele samorządów z poziomu gmin, miast i regionów ze wszystkich państw Unii Europejskiej. Jak podkreślali uczestnicy konferencji, samorządy odgrywają kluczową rolę w działaniach zmierzających do ograniczenia zmian klimatycznych, a osiągnięcie realnych wyników wymaga odpowiednich instrumentów finansowych.

W wystąpieniu otwierającym debatę Markkula podkreślił, że stworzenie sojuszu na rzecz silnej polityki spójności w trakcie prezydencji estońskiej jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. "Regionalni i lokalni liderzy walczą o to, by polityka spójności odgrywała kluczową rolę po 2020 r. w tej samej proporcji finansowej, co obecnie" - podkreślił szef KR.

Przypomniał, że w przyjętym niedawno raporcie Parlament Europejski deklarował zaangażowanie w działania na rzecz "silniejszej, elastycznej, prostszej i partycypującej polityki spójności". PE, jak zauważył Markkula, poparł też Sojusz na rzecz Spójności, ruch powołany przez KR, który ma lobbować na rzecz polityki spójności przed przyszłymi negocjacjami w sprawie budżetu UE.

KR obawia się bowiem, że zarówno nowe unijne priorytety (obrona, bezpieczeństwo i kontrola granic), jak i Brexit mogą zagrozić "najsilniejszej polityce inwestycyjnej w UE", której wartość do 2020 r. wynosi 454 mld euro, z czego ok. jedna piąta trafia do Polski.
Tymczasem przed samorządami, które są jednymi z głównych beneficjentów polityki spójności, mnożą się wyzwania wynikające m.in. z kwestii środowiskowych. W kolejnych latach UE chce znacznie zredukować emisję CO2 oraz zmniejszyć ogólną konsumpcję energii (zestaw regulacji przedstawiono w tzw. pakiecie zimowym). Stąd, jak przekonują samorządowcy, tak ważne jest wspieranie działań "w terenie". W inwestycjach na rzecz ochrony klimatu upatruje się również szansy na oszczędności (np. dzięki zwiększeniu efektywności energetycznej budynków), a także na impuls dla gospodarki.

"Nie ma lepszego motoru dla wzrostu gospodarczego i zatrudnienia niż możliwości, jakie niesie zrównoważona i niskoemisyjna gospodarka w Europie (...). Przejście na czystą energię jest jednym z największych wyzwań naszych czasów" - powiedział Markkula.

Finansowanie działań, które mają doprowadzić do wypełnienia zobowiązań wynikających z porozumień klimatycznych, to ważny temat rozmów przed kolejnym szczytem klimatycznym ONZ organizowanym w tym roku przez Fidżi w niemieckim Bonn (COP 23).

Przyjęte w 2015 roku w Paryżu porozumienie klimatyczne zakłada ograniczenie globalnego wzrostu średniej temperatury, co wymaga redukcji emisji gazów cieplarnianych. Z porozumienia wycofały się Stany Zjednoczone, które są jednym z największych światowych emitentów dwutlenku węgla.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryz 04.07.2017r. 22:25
Rozumowanie zielonych troglodytów jest oparte na świadomości ekologicznej sprzed 70-ciu lat, tzn. "rzucamy się... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE