ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Europejscy potentaci popierają limit 550 g CO2/kWh
28.06.2017r. 09:22

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, europejskie firmy z sektora energetycznego działające w ramach utworzonej w tym tygodniu inicjatywy "Make Power Clean" podkreślają, że nasze rachunki nie powinny wspierać funkcjonowania najbardziej emisyjnych elektrowni.
Zwolennicy unijnej polityki klimatycznej i ograniczania emisji gazów cieplarnianych znajdują sojusznika w koncernach paliwowych. Proponowane przez Komisję Europejską wyłączenie elektrowni węglowych z możliwości subsydiowania w ramach rynków mocy nie podoba się polskiemu rządowi, ponieważ uderzyłoby w naszą energetykę opartą na węglu, której "dekarbonizacji" Warszawa pozostaje niechętna. Natomiast propozycja KE może promować energetykę gazową, która mogłaby zastępować wraz z OZE ograniczaną generację z węgla.

Czołowe europejskie koncerny działające w branży paliwowej powołały wraz z instytucjami reprezentującymi europejski sektor energii odnawialnej inicjatywę o nazwie "Make Power Clean", która ma wpłynąć na unijnych decydentów, aby ograniczyli możliwość wsparcia z publicznych pieniędzy produkcji energii charakteryzującej się wysokimi emisjami dwutlenku węgla.

Paliwowi giganci Shell, Statoil, Total, Eni, Snam, Gas Natural Fenosa, Eurogas, a także Siemens, Nordex, Acciona, Iberdrola oraz stowarzyszenia Solar Power Europe, Wind Europe i European Semiconductor Industry Association wezwały Komisję Europejską do zapewnienia pełnej zgodności nowej unijnej strategii energetycznej, którą KE opracowuje w ramach strategii Clean Energy Package (tzw. pakietu zimowego), z celami polityki klimatycznej.

- Nasze rachunki nie powinny wspierać funkcjonowania najbardziej emisyjnych elektrowni, biorąc pod uwagę fakt, że dostępne są czystsze alternatywy - czytamy w liście skierowanym przez twórców "Make Power Clean" do czołowych unijnych decydentów.
W liście wskazuje się zwłaszcza na zaproponowane przez Komisję Europejską w ramach Clean Energy Package ograniczenie możliwości subsydiowania z publicznych pieniędzy elektrowni charakteryzujących się zbyt wysokimi emisjami.

Proponowany przez Brukselę poziom 550 g CO2 na kWh wyprodukowanej energii, który poparły koncerny skupione w "Make Power Clean", w praktyce wyłączyłby z możliwości subsydiowania polskie elektrownie węglowe, w tym również dopiero powstające.

Autorzy listu zaznaczają jednocześnie, że ta propozycja jest neutralna technologicznie i nie oznacza konieczności wyłączania elektrowni węglowych, które - w przypadku jej przyjęcia - będą mogły nadal funkcjonować, płacąc za swoje emisje w ramach unijnego systemu ETS.

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: MJ 28.06.2017r. 10:41
To nie elektrownie będą płacić za swoje emisje CO2 tylko każdy odbiorca energii elektrycznej. W ten sposób, za jakiś... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowedź: 07-07-2017r. 09:21 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Stach44 29.06.2017r. 09:20
Chodzi o zlecenia dla dużych firm, a nie o ochronę środowiska.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE