ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Steinhoff: Mniejszość unijna ma prawo zablokować szkodliwą reformę ETS
12.04.2017r. 10:10

- Jakie mogą być dla Polski skutki przewidywanej przez Unię Europejską reformy systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2? - spytał dr. Janusza Steinhoffa BiznesAlert.pl.
- Zdecydowanie popieram stanowisko polskiego rządu. Czyli stanowisko przeciwne reformie obowiązującego dotychczas w Unii Europejskiej systemu ETS. - powiedział dziennikarzowi BiznesAlert.pl dr inż Janusz Steinhoff, b. wicepremier i minister gospodarki.

- Reforma jak wiadomo, ma polegać przede wszystkim na stopniowym ograniczeniu podaży uprawnień do emisji. Przeciwne tej reformie, oprócz Polski, są także inne państwa UE, jak Bułgaria, Rumunia, Cypr, Chorwacja, Węgry, Włochy, Litwa i Łotwa. Trzeba podkreślić, że zgodnie z obowiązującą jeszcze nicejską procedurę głosowania kraje te wystarczają do utworzenia mniejszości blokującej. W tym wypadku w sprawie tak ważnej jak bezpieczeństwo energetyczne.

Rozmówca przypomina, że reforma ETS zakłada stopniowe wycofywanie praw do emisji. I podkreśla, że od 2021 r. liczba uprawień do emisji ma co roku spadać o 2,2 proc.

- Wprowadzono ponadto zapis mówiący o wygaszaniu niewykorzystanych uprawnień, co również może prowadzić do zmniejszania się ich podaży. W przyjętym stanowisku pojawił się jeszcze inny zapis, który może wpłynąć na wzrost cen uprawnień do emisji CO2 i który zakłada zmniejszenie puli uprawnień w obrocie na aukcjach w stosunku do propozycji zgłoszonej wcześniej przez Komisję Europejską z 57 proc. do 55 proc. - uzupełnia dr Steinhoff.
- Polska gospodarka doświadczy boleśnie skutków tej reformy która jest sprzeczna z naszymi interesami - podkreślił Janusz Steinhoff - Nasz miks energetyczny nie zmieni się przez najbliższe 20 lat, taka jest specyfika naszej energetyki.

BiznesAlert.pl spytał następnie jak powinno się w Polsce wykorzystywać standardy oraz BAT w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń szczególnie smogu. Jakie konkretne technologie byłyby najskuteczniejsze?

- Ochrona środowiska musi uwzględniać też program eliminacji smogu. W Polsce przyczyną smogu w jest w 80 procentach tzw. "niska emisja". Problem wynika z dwóch przyczyn związanych z głównie z sektorem komunalnym, z ogrzewaniem domów jednorodzinnych. Bardzo złej jakości, ale tanie paliwa, m.in. miał węglowy, a bywa że i odpady są do tego często spalane w piecach starego typu , które generują wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza. Polski program antysmogowy ma wprowadzić obowiązujące wysokie normy jakości paliw oraz nowe normy dotyczące sprawności kotłów - wyliczał rozmówca BiznesAlert.pl.

- Jednym z najlepszych sposobów wyeliminowania smogu jest bezpieczne i czyste ciepło sieciowe. W domach jednorodzinnych: instalowanie odpowiednich kotłów węglowych, a jeszcze lepiej ogrzewanie gazem albo elektrycznością. To technologiczne rozwiązania przeciwdziałające niebezpiecznemu zjawisku smogu. O wyborze konkretnych rozwiązań zdecyduje ekonomia - podsumował Steinhoff.
BiznesAlert

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: antymonopol 12.04.2017r. 11:53
Przed zmianą ogrzewania na mniej emisyjne powinno się przeprowadzić termomodernizację budynków bo to może zmniejszyć... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE