ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PKEE: reforma EU ETS niekorzystnie wpłynie na sektor elektroenergetyczny państw UE
21.02.2017r. 18:50

Zdaniem Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, przyjęte przez PE propozycje, dotyczące reformy systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (EU ETS) są niekorzystne dla sektora elektroenergetycznego państw UE. Jak wskazał Komitet, cena uprawnień może wzrosnąć z 15 euro w 2020 r. do 35 euro w 2030 r.
"Istotne dla polskiej elektroenergetyki są zwłaszcza te zmiany, które mają na celu zmniejszenie podaży uprawnień CO2 na rynku i wzrost ich cen. Dlatego - w razie zaaprobowania tych propozycji także przez Radę UE - konieczne będzie, by najbardziej narażone na ich skutki kraje otrzymały dodatkowe wsparcie" - napisano w raporcie.

"Jedynym pozytywnym - z punktu widzenia polskiego sektora elektroenergetycznego - rozwiązaniem, przyjętym przez PE podczas głosowania nad projektem reformy EU ETS, było utrzymanie wskaźnika redukcji emisji (LRF) na poziomie 2,2 proc., z opcją zwiększenia go do 2,4 proc., ale najwcześniej w 2024 r." - dodano.

Zdaniem PKEE, wycofanie z rynku puli uprawnień do emisji CO2 w wysokości 800 mln ton zwiększy cel redukcji na lata 2021-2030 z przyjętych dotychczas 43 proc. - dla elektrowni i innych zakładów przemysłowych, objętych systemem EU ETS - do 50 proc. względem roku bazowego (2005 r.).

"Bardzo zmniejszona podaż na rynku uprawnień do emisji CO2 spowoduje radykalne zwiększenie ich cen. Samo tylko podwojenie liczby uprawnień wycofywanych do Rynkowej Rezerwy Stabilizacyjnej (MSR) doprowadzi do średniorocznego wzrostu ich cen o 26 proc. (w porównaniu do scenariusza bazowego)" - napisano w raporcie.

PKEE wskazał, że cena uprawnień może zwiększyć się z 15 euro w 2020 r. do 35 euro w 2030 r., podczas gdy obecnie wynosi ona 5 euro.

"Przyjęte przez Parlament Europejski propozycje legislacyjne, dotyczące rewizji dyrektywy EU ETS, będą miały więc bardzo daleko idące konsekwencje nie tylko dla Polski, ale i całej UE (dużo większe obciążenie unijnej gospodarki z powodu wyższych cen uprawnień do emisji CO2)" - podano w raporcie.

"W kolejnym okresie rozliczeniowym (2021-2030) doprowadzą one do dodatkowych inwestycji modernizacyjnych i zwiększą koszty operacyjne wytwórców energii elektrycznej we wszystkich państwach UE" - dodano.

W ocenie PKEE, będzie to skutkować znaczącym wzrostem kosztów, zarówno kapitałowych, jak i operacyjnych, a przede wszystkim wzrostem cen energii elektrycznej dla odbiorców końcowych - nie tylko dla gospodarstw domowych, ale i odbiorców przemysłowych, co z kolei spowoduje spadek konkurencyjności mniej zamożnych państw członkowskich.
"Konieczne jest więc proporcjonalne do dodatkowych kosztów (wynikających z przyjętych przez PE propozycji legislacyjnych) zwiększenie mechanizmów kompensacyjnych (Fundusz Modernizacyjny i derogacje) dla państw członkowskich, które kwalifikują się do korzystania z nich" - napisał PKEE w raporcie.

Jak szacuje Komitet, dodatkowe koszty zostaną zrekompensowane, jeśli pula darmowych uprawnień odejmowana z puli aukcyjnej państw-beneficjentów, które państwa mogą przekazać do bezpłatnej alokacji, ulegnie zwiększeniu z 40 proc. do 60 proc., a Fundusz Modernizacyjny zostanie zwiększony z 2 proc. do 4 proc. uprawnień UE.

PKEE postuluje także o przywrócenie krajowego planu inwestycyjnego (KPI), jako podstawowej metody alokacji bezpłatnie przydzielanych uprawnień, wykluczenie kryterium emisyjności projektów i umożliwienie neutralności technologicznej projektów, a także wprowadzenie wyłącznej decyzyjności państw-beneficjentów w dysponowaniu swoim udziałem w Funduszu Modernizacyjnym.

"Przydział nieodpłatnych uprawnień po 2020 r. w ramach derogacji powinien nadal odbywać się w ramach Krajowych Planów Inwestycyjnych (KPI) dlatego, że jest to jedyny sposób ograniczenia wpływu kosztów zmian dyrektywy EU ETS na wzrost cen energii w państwach o PKB/capita poniżej 60 proc. średniej UE" - napisano w raporcie.

"Proponowane w przyjętym przez PE projekcie dyrektywy EU ETS przetargi na projekty bilansujące darmowe uprawnienia zamiast KPI nie pozwolą na ograniczenie wzrostu cen energii, ponieważ uprawnienia te będą trafiać poza instalacje należące do wytwórców ustalających ceny energii na rynku" - dodano.

System ETS to jedno z głównych narzędzi, które ma pomóc Wspólnocie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych zgodnie z przyjętym przez wszystkie państwa członkowskie 40-procentowym celem na 2030 rok.

Głosowanie w Parlamencie Europejskim nad projektem rewizji dyrektywy EU ETS odbyło się 15 lutego. 28 lutego ma go rozpatrywać Rada UE.
Zobacz także:

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: dert 22.02.2017r. 12:55
Bzdura - skalowanie tego na problem Europy. Problem ma Polska i wstecznictwo węgla i energetyki. To takie hasła... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE