ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Morawiecki: presja na Polskę ws. emisji CO2 i smogu niepotrzebna
01.02.2017r. 21:11

Polska nie potrzebuje nacisku ze strony UE, by walczyć ze smogiem i zmniejszać emisje CO2 - oświadczył wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki w odpowiedzi na sugestie ze strony KE, że Bruksela będzie wykorzystywać ten problem w rozmowach klimatycznych z Warszawą.
"Nie potrzebujemy żadnego nacisku, nie potrzebujemy żadnej stymulacji, żeby działać" - powiedział w środę wieczorem dziennikarzom w Brukseli wicepremier.

To reakcja na słowa wiceszefa KE Marosza Szefczovicza, który zasugerował, że chce wykorzystać głośny ostatnio problem smogu w miastach przy przekonywaniu Polski do transformacji energetycznej i zgody na propozycję restrykcji dla sektora transportowego.

Morawiecki podkreślił, że Polska poważnie traktuje problem smogu i dlatego planuje idące w setki milionów złotych inwestycje, a także inne działania dotyczące określenia wymogów dla kotłów czy spalanego paliwa, które mają się przyczynić do poprawy jakości powietrza.

Jak zaznaczył, wszelkie nowe inwestycje węglowe, jakich dokonuje nasz kraj, wiążą się ze zdecydowaną redukcją emisji CO2. "Zdajemy sobie sprawę, jaką łatkę nam przypięto, ale wystarczy popatrzyć, jaka jest ilość ton emisji CO2 na mieszkańca, żeby zobaczyć, że jest ona wyższa w Niemczech niż w Polsce" - wskazał wicepremier.
Jak przekonywał, polityka Polski obejmuje działania mające na celu zmniejszenie emisji CO2, a walka ze smogiem jest tylko dowodem na to twierdzenie. Przypomniał, że w rządzie opracowano koncepcje niskoemisyjnego transportu, który bardzo mocno przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza i emisji CO2.

"Nasza polityka jest oparta na węglu, ponieważ byliśmy tym krajem po II wojnie światowej, któremu przypadł w udziale węgiel (...) i traktujemy niektóre uwagi pod naszym adresem jako skrajnie niesprawiedliwe" - dodał wicepremier.

Polska od lat ma problemy z unijnymi celami klimatyczno-energetycznymi w związku ze specyfiką opartej na węglu gospodarki. Wdrażane przez UE prawodawstwo idzie w kierunku promowania energetyki odnawialnej przy jednoczesnym zwiększeniu kosztów dla "brudnej" energetyki, zwłaszcza tej opartej na węglu.

Szefczovicz mówił w środę, że jakość powietrza będzie ważnym czynnikiem w debacie, jaką UE będzie prowadzić na temat gospodarki niskowęglowej, czy planowanej przez KE propozycji dotyczącej transportu niskowęglowego. "Wiele miast w Europie ma gorsze wskaźniki zanieczyszczeń niż Pekin czy Delhi. Gdy odwiedzałem Polskę, wielu przedstawicieli przemysłu zwracało uwagę na fakt, że zanieczyszczenie powietrza w Polsce jest niezwykle niebezpieczne dla polskiego społeczeństwa" - podkreślił komisarz.

KOMENTARZE ( 9 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: As 01.02.2017r. 22:12
Pan minister swiadomie uprawia propagande sukcesu i miesza kwestie CO2 ze smogiem. Niemcy maja PIECIOKROTNIE wieksza... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 4 | Najnowsza odpowedź: 02-02-2017r. 11:44 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Algaz 02.02.2017r. 10:32
Dopóki jesteśmy w UE,to za wysłuchiwanie opinii nie powinniśmy zaraz się gniewać. Inaczej pozostanie tylko monolog... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: stach44 02.02.2017r. 11:02
Ciekawe, czy to Petru lub Schetyna donieśli na Polskę?
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 02-02-2017r. 16:10 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Gucio 02.02.2017r. 15:36
ten pan vice-premier to tylko planuje i opracowuje koncepcje. Ale od tego nie będzie redukcji ani emisji CO2, ani... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE